Film z Dnia Babci i Dziadka

Szanowni Rodzice z grupy "Dzikie gęsi"

jeżeli, ktoś z Państwa jest zainteresowany filmikiem z Dnia Babci i Dziadka

prosimy zgłaszać się z pendrivem do p.Iwony i p.Tomka.

Dziękujemy za przygotowanie filmu Panu Staszkowi dziadkowi Janka.

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne grupy  DZIKIE GĘSI  na miesiąc Marzec

OKRES SENSYTYWNY - Posłuszeństwo

TEMATY TYGODNI:

PROJEKT „CHLEB”

• Zapoznanie z charakterystycznymi zjawiskami atmosferycznymi występującymi w okresie przedwiośnia.
  • Poznanie i rozumienie przysłowia „W marcu jak w garncu”.
  • Rozwijanie mowy i myślenia, kształtowanie umiejętności wypowiadania się na wskazany temat.
  • Kształtowanie słuchu oraz pamięci muzycznej i ruchowej.
  • Poznanie symboli narodowych Ukrainy, Zapoznanie z literaturą ukraińską: legendy, bajki, baśnie
  • Poznanie charakterystycznych potraw narodowych Ukrainy.
  • Zapoznanie z procesem produkcyjnym chleba „ Od ziarenka do bochenka”.
  • Udział w wycieczkach związanych z produkcją chleba ( młyn, sklep z pieczywem).
  • Poszerzenie zasobu słownictwa i pojęć związanych z procesem wytwarzania chleba.
  • Założenie kącika badawczego – gromadzenie różnych rodzajów chleba, zbóż, mąki.
  • Obserwacje przyrodnicze w parku – rozpoznawanie i podawanie nazw pierwszych oznak wiosny w najbliższym otoczeniu.
  • Zapoznanie dzieci z etapami sadzenia roślin; rozwijanie postawy proekologicznej.
  • Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dotyczących ptaków.
  • Kształtowanie umiejętności rozpoznawania ptaków charakterystycznych dla Ukrainy.
  • Rozwijanie pojęć matematycznych podczas przeliczania, porównywania, odmierzania itp.
  • Działania praktyczne dzieci podczas wypieku chleba, degustacja różnego rodzaju pieczywa.
  • Dostrzeganie emocjonalnej wartości otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej.
  • Zapoznanie z wyglądem i nazwami pierwszych wiosennych kwiatów: krokusów, tulipanów, hiacyntów.
  • Wzbogacanie wiedzy na temat polskich zwyczajów ludowych – topienie Marzanny.
  • Lepienie z plasteliny pieczywa, kolorowanie historyjki obrazkowej „Od ziarenka do bochenka”.
  • Przedstawianie osób biorących udział w procesie tworzenia chleba – nazywanie ich zawodów.
  • Wcielanie się w rolę projektanta pieczywa.
  • Poznawanie różnych rodzajów chleba i określanie ziaren stanowiących skład pieczywa.
  • Dyskutowanie na temat szacunku do chleba.
  • Przedstawianie zawodów biorących udział w procesie pieczenia chleba.
  • Wyszukiwanie informacji dotyczących różnych rodzajów chleba na świecie. Wskazywanie państw o największym spożyciu pieczywa.

W marcu

Raz śnieg pada,

a raz deszczyk.

Na jeziorze

lód już trzeszczy.

Błękit nieba

lśni w kałuży,

bałwan w słońcu

oczy mruży.

Ref. Koniec, koniec zimy.

Przerwa, dzwonek.

To nie dzwonek, to skowronek! (x2)

Wiosenny spacerek

Tup, tup, tup, tup, tup, tup.
Już cieplutkie słońce świeci,
na wycieczkę poszły dzieci
z naszego przedszkola,
z naszego przedszkola.

Tup, tup, tup, tup, tup, tup.

Tu fiołek, tam pierwiosnek,

widać wiosnę, słychać wiosnę
w lesie i na polach,
w lesie i na polach.

Ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir.
Jaskółeczka czarna, mała
z ciepłych krajów przyleciała,