Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze grupy SKOWRONKI

IV Dzień Dziecka

Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze

Podsumowanie tygodniowe

• Rozwijanie poczucia więzi dzieci z „małą ojczyzną”.
  • Utrwalenie wiedzy dotyczących symboli narodowych.
  • Kształtowanie postawy patriotycznej oraz poczucia szacunku dla symboli narodowych
  • Rozwijanie wiedzy dzieci na temat hymnu jako symbolu narodowego.
  • Zapoznanie z legendami i symbolami największych polskich miast.
  • Poznanie herbu Poznania, Warszawy i Krakowa
  • Poznanie symboli narodowych LITWY
  • Zapoznanie z literaturą LITEWSKĄ: legendy, bajki, baśnie
  • Poznanie charakterystycznych potraw narodowych Litwy
  • Doskonalenie umiejętności matematycznych – porównywanie, klasyfikowanie, tworzenie, kontynuowanie rytmów
  • Rozwijanie kreatywności dzieci podczas tworzenia własnych instrumentów muzycznych z codziennych przedmiotów
  • Wzbogacenie słownictwa o nazwy instrumentów oraz przymiotniki opisujące ich cechy
  • Uświadamianie dzieciom konieczności przestrzegania norm społecznych podczas uroczystości
  • Kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych, budowanie wiedzy dzieci na temat budowy aparatu słuchowego człowieka
  • Kształtowanie umiejętności okazywania uczuć i wzmacniania więzi rodzinnych.
  • Kształtowanie poczucia więzi emocjonalnej ze swoją rodziną.
  • Wyrabianie umiejętności okazywania najbliższym uczuć szacunku i miłości.
  • Kształtowanie umiejętności formułowania życzeń dla mamy i taty
  • Rozwijanie umiejętności prawidłowego nazywania członków rodziny.
  • Kształtowanie umiejętności nazywania własnych emocji i uczuć.
  • Rozwijanie ekspresji plastyczno-technicznych poprzez wykonywanie prezentów z okazji Dnia Mamy.
  • Poszerzenie słownika dzieci o pojęcia praw i obowiązków.
  • Zaznajomienie dzieci z ich prawami i obowiązkami.
  • Przybliżenie dzieciom zasad życia w społeczności.
  • Uświadamianie dzieciom różnorodności kulturowej na świecie.
  • Rozwijanie umiejętności opowiadania o szczegółach życia codziennego.

Drodzy rodzice!

Tematem minionego tygodnia było Święto Mamy. Czas minął nam na rozmowach o ro­dzinie oraz nauce piosenki „ Kocham Cię mamo” i fragmentu wiersza „Narysuję moją mamę”. Dzieci zrobiły laurki i malowały portrety swoich mam. Uczyły się, w jaki sposób okazywać najbliższym miłość i szacunek, przypominały sobie, jak nazywają się poszczególni członkowie rodziny. Rozmawialiśmy na temat rodzeństwa, a chętne przedszkolaki opowiadały o swoich braciach i siostrach. Ćwiczyły umiejętność składania życzeń z okazji Dnia Mamy. Podczas tego tygodnia przedszkolaki miały również możliwość rozwijania sprawności manualnej i ćwiczenia umiejętności prawidłowego posługiwania się nożyczkami oraz klejem.
Dzieci wzięły udział w "Elmerowych" warsztatach przygotowanych przez mamy z grupy „Skowronki”. Każdy przedszkolak przygotował kolorowy kwadrat, który posłużył nam do stworzenia dużego wizerunku słonia Elmera.
Bawiliśmy się również chustą animacyj­ną, tańczyliśmy i graliśmy na instrumentach muzycznych.